Jak się przygotować i o czym pamiętać.
Podjąłeś decyzję. Wyruszasz na swoją pierwszą wyprawę kamperem. W myślach widzisz już siebie przemierzającego szlaki, te znane i te dzikie, a wieczorami parkującego w najpiękniejszych mazurskich miejscach.
Mamy nadzieje, że tak właśnie będzie wyglądał Twój urlop. Jednak, zanim przekręcisz kluczyk w stacyjce kampera, warto, żebyś poświęcił chwilę i dowiedzieć się jak najwięcej o zaletach i trudnościach caravaningu. Nawet jeśli znasz już większość informacji (a może nawet i wszystkie), które zebraliśmy w tym artykule i tak dobrze jest je sobie utrwalić lub przypomnieć przed wyjazdem.
- Najważniejsze pojęcia
Na początek podstawy. Co dokładnie kryje się pod pojęciami, którymi na co dzień posługują się „caravaningowcy”?
Caravaning – forma turystyki, która polega na podróżowaniu kamperem.
Kamper – mówić najprościej to nic innego jak „dom na kółkach”. Jego bazą jest najczęściej popularny samochód dostawczy (np. Fiat Ducato lub Citroen Jumper), dodano do niego zabudowę, która spełnia funkcje części mieszkalnej. Kampery różnią się między sobą wyglądem, pojemnością i mocą silnika oraz wyposażeniem (systemy bezpieczeństwa, tempomat, nawigacja, rodzaj skrzyni biegów).
Przyczepa kempingowa – wnętrze przyczepy kempingowej jest praktycznie takie samo jak wnętrze kampera. Różnica polega na tym, że przyczepa nie stanowi integralnej części auta, a jest przez nie holowana.
Kemping (camping) – miejsce przeznaczone do postoju dla kamperów i przyczep kempingowych. Pola kempingowe oferują na ogół dostęp do wody, sanitariów i prąd. Wysokość pobieranej opłaty zwykle uzależniona jest od liczby osób w danym kamperze. Bardzo często na kempingu skorzystać można z dodatkowych usług jak np. wypożyczenie roweru czy kajaka.
- Zasady i przepisy
Przepisów i zasad obowiązujących w caravaningu nie sposób opisać w jednym artykule. Dlatego skupimy się na tych najważniejszych obowiązujących w Polsce.
Większość kierowców posiada prawo jazdy kategorii B, upoważnia ono do prowadzenia pojazdów o maksymalnej masie 3500 kg. Produkowane dziś kampery ważą od 2500 kg do 3400 kg. Przed wyruszeniem w podróż musimy więc koniecznie upewnić się, ile maksymalnie bagażu możemy ze sobą zabrać. W przeciwnym razie w przypadku kontroli i pomiaru wagi czeka nas nie tylko mandat, ale także poważne problemy ze znalezieniem kierowcy z kategorią prawa jazdy C.
Optymalne tempo jazdy kamperem, w zależności od modelu, waha się między 80 a 120 km/h.
Prowadząc, cały czas należy pamiętać, że są to bardzo ciężkie pojazdy, a więc także opór powietrza w ich przypadku będzie znaczny. Dynamiczna jazda kamperem jest nie tylko niebezpieczna, ale też skrajnie nieekonomiczna.
- Kamper – wynająć czy kupić?
Odpowiedź na pytanie, czy w pierwszą podróż wyruszyć własnym kamperem, czy wynajętym, jest bardzo prosta. Oczywiście wynajętym. Pomimo tego, że wyjeżdżamy pełni animuszu i przygotowani, zawsze należy liczyć się z tym, że być może, po powrocie stwierdzimy, że to jednak nie dla nas.
Wypożyczenie pierwszego kampera ma więcej zalet. Każda porządna wypożyczalnia, poza użyczeniem pojazdu, poda nam także szereg konkretnych informacji. Doświadczeni pracownicy wytłumaczą nam, jak włączyć prąd, uzupełnić butlę z gazem czy wodą.
Warto pamiętać także o tym, że wynajmując kampera, dostajemy pojazd gotowy do drogi. Nie musimy już samodzielnie troszczyć się o jego przygotowanie, a jedynie spakować swój bagaż i wyruszyć.
- Ile to kosztuje
Caravaning nie jest tanim sposobem na spędzanie urlopu. Koszt wynajmu kampera na dobę waha się od 300 do nawet 1000 zł. Cena przyczepy wynosi ok. 200 – 300 zł na dobę. Układając budżet, pamiętać trzeba także o innych kosztach takich jak: kaucja, koszty kempingu i gazu. Koniecznie trzeba brać pod uwagę ceny benzyny: kamper zużywa średnio od 9 do 14 litrów oleju napędowego na każde 100 km.
Decydując się na wyjazd kamperem, musimy liczyć się ze sporymi kosztami, zyskujemy jednak swobodę i szansę, aby spędzić urlop na własnych warunkach.
- Wyruszyć! Ale dokąd?
Dokąd jechać? Dokądkolwiek tylko się chce. To właśnie największa zaleta w podróżowaniu kamperem. Na dobry początek warto układać plan wycieczki w oparciu o dostępne pola kempingowe. Takie podejście na pewno ułatwi pierwszą podróż i pozwoli skorzystać z dostępnych w tych miejscach atrakcji. Z czasem, po przetarciu pierwszego szlaku, warto spróbować caravaningu „na dziko” – zaszyć się w upatrzonym zakątku z dala od tłoku i zgiełku.
- Co zabrać ze sobą
Warto zabrać ze sobą wszystko, co może nam się przydać a przy tym nie przesadzić z ilością rzeczy. Przede wszystkim spakować musimy ubrania. Caravaning nieodłącznie kojarzy się z wypoczynkiem na luzie, wędrówkami i kempingami, dlatego warto wziąć ze sobą te ubrania, w których czujemy się swobodnie i jest nam wygodnie. Oczywiste jest także to, że zabierzemy ze sobą kosmetyki i dobrze zaopatrzoną apteczkę.
Doświadczeni caravningowcy radzą także, aby pamiętać o wodzie do gotowania w 5-litrowych butlach, a także garnku, patelni, sztućcach i papierowych ręcznikach. Nie warto natomiast pakować grilla, praktycznie na każdym polu kempingowym jakiś będzie już na nas czekał.
Mamy nadzieję, że zebrane tu informacje pomogą Ci rozpocząć przygodę z kamperami. Być może wystarczy tylko jedna taka wycieczka, abyś stał się zapalonym caravaningowcem. Jeśli jednak stwierdzisz, że taka forma wypoczynku nie jest dla Ciebie, pamiętaj, że na Mazurach urlop spędzić można na wiele sposobów.
Dodaj komentarz