Beskid śląski, beskid sądecki, beskid żywiecki, beskid makowski, beskid mały, czy beskid niski – to pasma górskie, które gwarantują piękne widoki. Uwierz, że zapamiętasz je na długo, tym bardziej jeśli zdecydujesz się zawitać do nich takim pojazdem transportu jak kamper. To może być spontaniczna decyzja, która spowoduje, że nie będziesz musiał martwić się szukaniem noclegów, które w ostatnim czasie dość wyraźnie poszły w górę.
Beskid Śląski
Trudno w jednym artykule wymienić, a co dopiero opisać atrakcje, które można zobaczyć w całym paśmie górskim Beskidów, dlatego w tym tekście skupiamy się „jedynie” na Beskidzie Śląskim. Wymienione tutaj miejsca i tak trudno będzie Ci wszystkie zwiedzić nawet w przeciągu dwóch tygodni urlopu.




Gdzie zatrzymać się kamperem?
Nasza odpowiedź oczywiście brzmi wszędzie. Górskie okolice sprzyjają zostawieniu kampera w dzikich, mało oczywistych miejscach, gdzie będziesz mógł poczuć się, jak prawdziwy góral sprzed ponad dwóch wieków.
Natomiast rozumiemy, że nie każdemu taka dzikość odpowiada, dlatego przedstawiamy Ci kilka pól kempingowych, w których warto się zatrzymać, w szczególności, gdy wybierasz się w podróż z dziećmi.
- Camping pod Dębowcem – Bielsko-Biała
- Pole Namiotowe Orłowa Brenna
- Kemping Kotarz – pole namiotowe Brenna Centrum
- Kotarz Brenna
- Jonidło Camping nr 264
- Ośrodek wypoczynkowy Leśnica Brenna
Miejscowości, które warto zobaczyć
Zanim udasz się na szlaki turystyczne, warto już przed wyjazdem kamperem, zaplanować, które miejscowości zamierzasz zwiedzić i zobaczyć. Nie ma co ukrywać, że w Beskidzie Śląskim jest ich co niemiara. Niektóre cechuje niepowtarzalny, góralski klimat, którego dostrzeżesz w architekturze budowli, w gwarze, w zwyczajach oraz w regionalnych potrawach.
Wisła
Wisła to perełka nie tylko Beskidu Śląskiego ale również całej Polski. Miejscowość,w której urodził się Adam Małysz tętni życiem i przez cały sezon oblegana jest przez turystów z niemal każdego zakątka kraju. Oprócz nowoczesnej skoczni narciarskiej „Malinka” im. Adama Małysza możesz zobaczyć tu m.in:
- Zbiornik na Jeziorze Czerniańskim oraz Zaporę Wisła Czarne
- Wodospad mający 8 metrów wysokości
- Centrum Edukacji Ekologicznej
- Zabytkowy Park Przygód
- Amfiteatr im. Stanisława Hadyny (w tym miejscu odbywają się m.in. cykliczne koncerty)
- Aleję Gwiazd Sportu
- Rynek i Dom Zdrojowy
- Deptak w Wiśle
Bielsko-Biała
To stolica Beskidu Śląskiego, miasto otoczone przez góry, ale dla wielu z nas to przede wszystkim miejsce, w którym wyprodukowano najbardziej kultowe bajki powstałe w czasach PRL-u. Koneserzy i miłośnicy podróżowania, Bielsko-Białą często nazywają małym Wiedniem ze względu na występujące w tych miastach zbieżności architektoniczne. Poniżej wymieniamy w dość sporym uproszczeniu, obok jakich miejsc nie możesz przejść obojętnie będąc w Bielsku-Białej.
- Teatr Polski (budynek zaprojektowany przez wiedeńskich architektów)
- Katedra św. Mikołaja (budynek zaprojektowany przez wiedeńskich architektów)
- Rynek Bielski
- Zamek Książąt Sułkowskich
- Bulwary Straceńskie (polecamy szczególnie dla rodzin z dziećmi)
- Dolina Wapienicy
- Wzgórze Trzy Lipki
- Pomniki bohaterów bajek rysunkowych (Bolek i Lolek, Reksio, Przygody profesora Baltazara Gąbki, Pampalini i hipopotam).
- Studio Filmów Rysunkowych
- Błonia
- Park w Dechę
Po uliczkach Bielska szczególnie polecamy wieczorny spacer.





Szczyrk
Całe Beskidy podobnie, jak Tatry to miasto skoków narciarskich. Tak samo, jak w Wiśle znajduje się tu piękny i nowoczesny kompleks skoczni narciarskich „Skalite”, gdzie nawet w okresie wiosenno-wakacyjnym można spotkać najlepszych polskich skoczków narciarskich takich jak Kamil Stoch, czy Dawid Kubacki. Oczywiście Szczyrk znany jest również z wielu innych ciekawych atrakcji, do których przede wszystkim należy zaliczyć profesjonalny stok narciarski Mountain Resort oraz:
- Deptak nad Żyliną
- Ośrodek Narciarski Biały Krzyż
- Centralny Ośrodek Sportu
- Wyciąg Narciarski Harnaś
- Sanktuarium Maryjne
- Beskidzką Galeria Sztuki
- Sanktuarium Świętego Jakuba w Szczyrku
- Trasę narciarstwa biegowego i crossowy tor rowerowy
- Szyszkę Park.
Brenna
To mała miejscowość położona pomiędzy Szczyrkiem, a Ustroniem. Znajdziesz tu sporo ciekawych i urokliwych ścieżek rowerowych, przystanie kajakowe oraz inspirującą architekturę budowlaną. Nie mówiąc już o tym, że to spokojna miejscowość, która jest doskonałą bazą wypadową na wiele szlaków – ale o tym później. Poniżej znajdziesz inne, warte zobaczenia miejsca podczas pobytu w Brennej.
- Wyciągi narciarskie na stokach Starego Gronia
- Kozia Zagroda
- Park Turystyki w Brennej
- Chlebowa Chata
- Rzeka Brennica
- Muzeum poświęcone pisarce Zofii Kossak-Szatkowskiej
Ustroń
Będąc w wymienionych wyżej miejscowościach, nie sposób przeoczyć tej uzdrowiskowej krainy. Zostając przy nomenklaturze skoków narciarskich – w tym śląskim mieście swoje dzieciństwo spędził Piotr Żyła. Aktualny mistrz świata oprócz uprawiania sportu miał między innymi dostęp do poniższych atrakcji.
- Leśny Park Niespodzianek
- Saneczkowy roller coaster
- Rdzawe Diamenty – Muzeum Motocykli
- Źródła Karola
- Leśny Kościół
Istebna, Koniaków i Jaworzynka
Być może pierwszy raz słyszysz o takich miejscowościach. Jeśli tak, to zalecamy Ci nadrobienie zaległości. To piękne górska wsie, które pozwolą Ci się wyciszyć, nabrać dystansu do rzeczywistości i odetchnąć świeżym powietrzem. Wspomniane miejscowości są najwyżej położone w całym województwie śląskim. W zasadzie nie będziesz musiał wysiadać z kampera, żeby móc podziwiać oszałamiające widoki. Zalecamy jednak rozwagę, ponieważ znajdujące się pętle sprawiają trudność niejednemu doświadczonemu kierowcy.
Co warto zobaczyć?
- Muzeum malarza i grafika Jana Wałacha
- Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej
- Kurna Chata Kawuloka
- Murale z koronkami na budynkach
- Trójstyk (granica trzech państw: Polski, Czech i Słowacji)
- Park Linowy Base Camp
- Park Wodny Olza
- Centrum Pasterskie
- Izba pamięci J. Kukuczki
Najciekawsze górskie szczyty należące do Beskidu Śląskiego
Po dokładnym zwiedzeniu miasta warto udać się w góry. Kolejką, czy pieszo? To już zależy od Twoich chęci, zdrowia i pogody ducha, no i na pewno od pogody. Przedstawiamy najciekawsze szlaki i szczyty do zdobycia, do których w większości można dotrzeć bezpośrednio z opisywanych wyżej miejscowości.
Bielsko-Biała
- Klimczok (wysokość 1117 m. n.p.m.) – na szczycie nie możesz odmówić sobie zdjęcia na królewskim tronie.
- Szyndzielnia (wysokość 1028 m n.p.m) – na szczyt można wjechać nowoczesną kolejką. Ze szczytu na dół usytuowanych jest mnóstwo tras rowerowych.
- Kozia Górka (wysokość 683 m.n.p.m) – na szczycie mnóstwo na dzieci czeka mnóstwo atrakcji.
Ustroń
- Czantoria Wielka (wysokość 995 m. n.p.m.) – trasę można znacznie skrócić, wjeżdżając wyciągiem krzesełkowym na Polanę Stokłosica.
- Równica (wysokość 758 m n.p.m) – nawet przy użyciu kampera, możesz wjechać prawie na sam szczyt.
Wisła
- Barania Góra (wysokość 1 220 m.n.p.m.) -po drodze na szczyt warto podziwiać cieki wodne Czarnej Wisełki, Białej Wisełki i Malinki, gdzie można spotkać pstrąga potokowego, będącego pod ochroną.
- Trzy Kopce Wiślańskie (wysokość 810 m n.p.m.) – nazwa góry pochodzi od jej położenia na styku granic trzech miejscowości: Ustronia, Wisły i Brennej.
- Stożek Wielki (wysokość 978 m n.p.m) – polecamy dojście zielonym szlakiem, którego początek zlokalizowany jest pod wiaduktem kolejowym przy ulicy Turystycznej.
- Soszów (wysokość 886 m n.p.m.) – ten szlak może okazać się strzałem w „10”, jeśli podróżujesz z małymi dziećmi, tym bardziej że kamper możecie zostawić na parkingu znajdującym przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Soszów.
Szczyrk
- Skrzyczne (wysokość 1 257 m n.p.m) – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Przy dobrej widoczności dostrzeżesz stamtąd nawet Tatry.
- Malinowska Skała (wysokość 1152 m n.p.m) – nieopodal znajduje się jaskinia, której długość szacuje się na 230,5 m.
Brenna
- Błatnia (wysokość: 917 m n.p.m) – jeżeli pokonywanie kilometrów Ci nie straszne, Błatnią możesz zdobyć razem ze wspomnianymi wcześniej szczytami Klimczokiem i Szyndzielnią.
- Horzelica (wysokość 797 m n.p.m.) – u góry możesz znaleźć niemal całe polany porośnięte naparstnicą purpurową. W tym rejonie jej populacja może osiągać nawet ponad 100 tysięcy osobników.
Istebna, Koniaków i Jaworzynka
- Ochodzita (wysokość 894 m n. p. m) – z wierzchołka rozpościera się jedna z piękniejszych panoram w całych Beskidach.
- Złoty Groń (wysokość 710 m n.p.m) – ze szczytu będziesz miał widok na panoramę wszystkich trzech uroczych, górskich miejscowości: Istebną, Koniaków i Jaworzynkę.
To tylko jedne z nielicznych najciekawszych szczytów, które proponujemy Ci zdobyć podczas wyprawy kamperem w teren Beskidu Śląskiego. Na szlakach dzięki dobremu oznakowaniu, odkryjesz kolejne, równie inspirujące miejsca.
Oczywiście największym polskim pasmem górskim są Tatry. Natomiast Beskidy w tym omawiany dziś Beskid Śląski to całkiem inne góry, które również warto zaliczyć będąc miłośnikiem takiej formy wypoczynku. Wyprawa kamperem mogłaby się okazać podróżą życia, tym bardziej, że z omawianych miejscowości szybko dostaniesz się do Czech i na Słowację.
Popularne Jeziora w Beskidzie Śląskim
Beskid Śląski to nie tylko zabytkowe miasta i góry. W okolicach znajdziesz również wiele akwenów wodnych, które przyciągają turystów z całej Polski. Poniżej wymieniamy kilka najciekawszych, godnych polecenia. Znajdują się tu jeziora należące do Beskidu Śląskiego, ale również te zlokalizowane w Beskidzie Małym i Żywieckim – podajemy je, ponieważ znajdują się w bliskiej odległości od omawianych szczytów i miejscowości.
- Jezioro Wielka Łąka
- Jezioro Żywieckie
- Jezioro Międzybrodzkie
- Jezioro Czanieckie
- Jezioro na szczycie góry Żar
- Jezioro Czerniańskie
Dodaj komentarz