Zostawić wszystko i uciec w Bieszczady? Bardzo dobry pomysł, tym bardziej jeśli od wielu miesięcy czekasz na upragniony urlop. Natomiast jeśli chcesz zdecydować się na wyjazd w ten rejon Polski, warto uciec od doczesnych obowiązków wyjątkowym pojazdem, jaki bez wątpienia jest kamper.
Bieszczady kamperem
Podróż kamperem wydaje się być spełnieniem marzeń dla większości z nas. Z badań przeprowadzonych przez Maison & Partners takiej przygody chce spróbować aż 66% Polaków. Niestety marzenia i pragnienia brutalnie są zestawione z rzeczywistością, ponieważ w praktyce do tej pory, z takiej formy wypoczynku skorzystało zaledwie 15% polskiego społeczeństwa.
Dlaczego w takim razie nie realizujemy swoich marzeń? Być może boimy się podróży kamperem ze względu na wydatki? Jeśli tak, to od razu uprzedzamy, że nie musisz kupować tego typu pojazdu, żeby wyruszyć kamperem np. w Bieszczady. W zależności od pory roku, wynajem kampera różni się cenowo, co sprawia, że jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy możesz wybrać się na taki wyjazd poza sezonem.
Ponadto np. proponowany przez nas kamper do wynajęcia – Laika Kosmo F261, jest sześcioosobowy, co sprawia, że wybierając się w podróż kamperem, warto rzeczywiście wybrać się w sześć osób, dzięki czemu koszty wynajmu można zredukować na jedną osobę aż sześć razy. Jeśli zastosujesz proponowaną przez nas taktykę podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku opłat za paliwo.
Kamper wyposażony – kuchnia
A co z jedzeniem? Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na obiady serwowane w restauracjach, możesz skorzystać z dostępnej w kamperze kuchni, która wyposażona jest w kuchenkę gazową, lodówkę, zlew oraz szafki przeznaczone do przechowywania naczyń i produktów spożywczych.
To co, może warto w końcu zaryzykować i spędzić urlop w kamperze? Polecamy taki wyjazd zaplanować w wyjątkowe miejsce czyli np. w Bieszczady. Dzięki temu nie tylko spełnisz swoje marzenia o przygodzie w kamperze, ale też udasz się w teren, w którym odpoczniesz od pędzącej cywilizacji i odetchniesz na szlaku górskim powietrzem zarówno w sezonie, jak poza nim.
Przeczytaj także: Gdzie kamperem z dziećmi?
Nocleg – Gdzie zatrzymać się kamperem?
Kemping? W Bieszczadach oraz w ich pobliżu możesz liczyć na pełno ciekawych ofert. Każdy z wymienionych poniżej obszarów to nie lada udogodnienia, do których nie będziesz miał dostępu podczas postoju na dziko. To gdzie chcesz spędzać noc zależy jednak od Twoich preferencji i czy wakacje spędzasz np. z dziećmi.
- Camping „Górna Wetlinka”
- Ośrodek Wypoczynkowy Foka
- Kemping Zjawa
- Kemping w Rajskie
- Pole namiotowe Nad Rzeką
- Pole namiotowe nad Sanem
- Pole namiotowe w Kalnicy
- Camp Jawor nr 248
- Blue Marine
Polecamy: Kamperem poza szlakiem – caravaning na dziko
Kamperem w Bieszczady – miejscowości, które warto zobaczyć
Przygoda związana z samego pobytu w omawianym typie samochodu to jedno, ale dobrze, gdy podróż kamperem ma jeszcze jakiś dodatkowy cel. Dlatego poniżej wymieniliśmy miasta i wsie, na które warto zwracać uwagę podczas wyprawy w Bieszczady.
Solina
Będąc w Bieszczadach nie możesz pozwolić sobie na nieobecność w Solinie. To miejsce należy zobaczyć choćby ze względu na znajdującą się tam tamę wodną o długości 664 m i szerokości 82 m. Jest to największa budowla hydrotechniczna w Polsce. Co jeszcze znajdziesz w Solinie? O to lista rekomendowanych przez nas atrakcji.
- Przystań Wodna Komandor
- Wyciąg narciarski Solina
- Zapora nad Soliną
- Port Solina
- Solina Jawor
- Trasy rowerowe
Cisna
Cisna to nie tylko kultowa karczma Siekierezada szeroko opisywana w powieści Edwarda Stachury. Podróżnicy udający się do tej małej wsi mogą także spędzić miło i aktywnie czas w poniżej wymienionych miejscach.
- Wąskotorowa kolejka zwana Bieszczadzką Ciuchcią.
- Rezerwat przyrody Sine Wiry.
- Riaba Skała.
- Szczyt Smerek – wysokość 1222 m n.p.m.
- Drewniana wieża widokowa Jeleni Skok.
- Możliwość dojścia szlakiem do następujących szczytów: Małe Jasło (1097 m), Jasło (1153 m), Okrąglik (1101 m), Fereczata (1102 m).
Przeczytaj – Kamperem na Mazury na wakacje. Dlaczego warto?
Lutowiska
Lutowiska jest jedną z najmniej zaludnionych wsi w Polsce. Mimo, że teren nie jest popularny pod względem osiedlania się tam na stałe, turystów w omawianym miejscu znajdziesz naprawdę sporo. Ta malownicza miejscowość oraz jej okolice skrywają też w sobie kilka zakątków, które warto zobaczyć.
- Punkt widokowy w Lutowiskach – piękny widok na Bieszczady
- Neogotycki Kościół św. Stanisława Biskupa z XX wieku
- Bieszczadzki Park Narodowy
- Wyciąg Rusinowa Pola – 5 km od Lutowiska
- Wyciąg Za Puszem – 2 km od Lutowiska
Ustrzyki Górne
Można powiedzieć, że Ustrzyki Górne to perełka całych Bieszczad. Wieś znajduje się nad potokiem Wołosaty, który pełni rolę dopływu do Sanu. Będąc w Ustrzykach Górnych warto pamiętać, że w ich pobliżu znajduje się wiele innych wspaniałych miejsc do których prowadzą ścieżki historyczne i przyrodnicze. Szczególnie polecamy udać się stamtąd na Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, Bukowe Berdo oraz Tarnicę.
- Stok w Ustrzykach Górnych
- Tarnica – najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach – 1346 m n.p.m.
- Opołonek – najbardziej wysunięte miejsce na południe.
- Tarnawa – rezerwat florystyczno-torfowiskowy
- Mała Rawka – 1267 m n.p.m.
Myczkowce
Kolejnym miejscem, w które obowiązkowo powinieneś udać się kamperem są Myczkowce. Co takiego nadzwyczajnego kryje ta miejscowość? Spójrz na poniższe punkty.
- Ogród Biblijny – znajduje się tam m.in. 100 gatunków roślin, które tworzą sceny zawarte w Starym i Nowym Testamencie. Podczas wycieczki będzie towarzyszyć Ci także klimatyczna muzyka.
- Park Miniaturowych Świątyń (możesz podziwiać tam m.in. architekturę Łemków, Bojków, Pogórzan i Dolinian).
- Zapora Wodna
- Mini Zoo
- Ośrodek Jeździecki
- Platforma Widokowa
- Jezioro Myczkowskie
- Basen Aquarius Lesko – 7 km od Myczkowiec
- Snowgliding Team Poland (sport łączący narciarstwo i kitesurfing) – 9 km od Myczkowiec
Zagórz
W pobliżu Sanoka położona jest miejscowość Zagórz. To kraina spokoju okraszona naturą oraz kilka inspirujących miejsc, które są w stanie zapewnić Ci doskonałą przygodę.
- Ruiny osiemnastowiecznego klasztoru Karmelitów Bosych – z pięknym ogrodem i wieżą widokową rozciągającą się na Bieszczady.
- Cerkiew greckokatolicka soboru Arcystratega Michała w Wielopolu
- Wyciąg w Zagórzu
- Zamek Sobień – 6 km od Zagórza
- Kościół i klasztor franciszkanów – 7 km od Zagórza
- Rynek w Sanoku – 7 km od Zagórza
Bieszczady kamperem – jeziora i wodospady
Podróż kamperem w Bieszczady nad jezioro lub wodospad? Brzmi jak dobry plan. Poniżej wymieniliśmy te, które według nas zasługują na szczególną uwagę.
- Jezioro Solińskie
- Jezioro Myczkowskie
- Jezioro Duszatyńskie
- Jezioro Myczkowieckie
- Jezioro Maziarnia
- Wodospad Siklawa Ostrowskich w Wetlinie
- Wodospad Szepit na potoku Hylaty
Nasza rekomendacja – Kamperem w Beskidy – Śląsk
Gdzie jeszcze kamperem w Bieszczady?
To tylko niektóre ciekawe i inspirujące miejsca dostępne w Bieszczadach. Uwierz, że jest ich znacznie więcej. My na poczet tego artykułu wymieniliśmy i opisaliśmy tylko te, które możesz w pierwszej kolejności zobaczyć.
Jedno jest pewne – Bieszczady kamperem poznasz na pewno szybciej i dogłębnej niż w standardowej formie wypoczynku, z racji tego, że oferowane przez nas auto może być zaparkowane nawet w najmniej dostępnych miejscach i służyć Ci jako hotel.
Kiedy nie będziecie mieli już siły zwiedzać okolic pieszo, polecamy przejażdżkę kamperem przez Pętlą Bieszczadzką, która wiedzie przez najpiękniejsze fragmenty regionu. Zachowajcie jednak ostrożność, bo zakręty bywają naprawdę ostre, szczególnie gdy dopiero zaczynasz przygodę z caravaningiem.
Dodaj komentarz