W polskich górach znajdziesz wiele wspaniałych pasm, w które warto się wybrać. Jednak nie ma co ukrywać, że to właśnie Tatry najbardziej zapierają dech w piersiach i ze względu na swoją wysokość zapadają w naszej pamięci na dłużej.
Jeśli śledzisz naszą działalność to na pewno wiesz, że preferujemy aktywną formę wypoczynku. Uwielbiamy naturę, dlatego stale staramy się podróżować w miejsca, gdzie przyroda i bezpośredni kontakt z nią jest na wyciągnięcie ręki. Oczywiście nie jesteśmy zero-jedynkowi i lubimy nocować w agroturystykach, pensjonatach, czy hotelach. Natomiast coraz częściej decydujemy się na podróż i nocleg w kamperze, ponieważ ten pojazd sprawia, że możemy uciec od otaczającej nas cywilizacji i poznać dany obszar z zupełnie innej perspektywy niż zazwyczaj. Co więcej, ze względu na świetne wyposażenie, kamper jest idealnym miejscem do odpoczynku po górskich wyprawach.
Kamper – przygoda w polskich Tatrach
Latem w Zakopanem na pewno napotkasz na tłumy turystów, którzy przyjeżdżają na urlop do stolicy polskich Tatr w celu udania się w pobliskie góry: szczyty, punkty widokowe, Morskie Oko, Dolinę 5 Stawów i można by tak wymieniać w nieskończoność. W omawianym miejscu znajduje się tak wiele ciekawych górskich szlaków, że nawet jeśli jakaś osoba przyjeżdżałaby w ten teren na wakacje co roku przez 30 lat, to i tak nie zdołałaby wszystkiego dokładnie zwiedzić.
Dlatego biorąc pod uwagę wspomniane tłumy wczasowiczów polecamy poważnie zastanowić się, czy urlop z udziałem kampera w Tatrach nie jest lepszym rozwiązaniem niż pobyt w równie zatłoczonych ośrodkach wypoczynkowych nie tylko latem, lecz w zasadzie przez cały rok.
Kamper – podróż w Tatry na jesień
Oczywiście jesienią turystów w Zakopanem jest mniej, ale nie nastawiaj się, że możesz liczyć na totalny spokój i pustkowia, ponieważ jest to miejsce, które przyciąga Polaków i zagranicznych turystów przez cały rok.
Natomiast zaletą podróżowania jesienią w Tatry jest nie tylko nieco bardziej „wyrozumiała pogoda” do wędrówki po szlaku, ale też niższa cena poszczególnych atrakcji, czy produktów, co w dobie galopującej inflacji dla wielu z nas ma ogromne znaczenie.
Usługi, które oferują przedsiębiorstwa posiadające kampery w tym okresie też są znacznie tańsze niż w letnich miesiącach. Jako campu w okresie od 15 września do 30 października umożliwiamy wynajem kampera od 450 zł za dobę, czyli 150 zł taniej niż w lipcu, czy sierpniu.
Polecamy: Jesienna wyprawa kamperem
Gdzie zatrzymać się kamperem w Tatrach?
Jeśli nie interesują Cię dzikie postoje, lecz zależy Ci na tym, żeby kamper zaparkować w miejscu, które jest strzeżone. Jesteśmy pewni, że jeden z proponowanych przez nas obiektów pozwoli Ci na bezstresowe i spokojne spędzenie nocy.
- Camper-Park Rusiń-Ski na Szczycie Góry (w pobliżu wyciągu Rusin-Ski znajduje się miejsce do tankowania wody, zrzutu nieczystości oraz wpięcia się w prąd).
- Camping Olimp – graniczy z lasem, piękne widoki na Giewont i Wielką Krokiew
- Camping Ustup nr 207- idealny dla rodzin z dziećmi. Na jego terenie m.in. znajduje się plac zabaw. Do dyspozycji gości jest także grill i miejsce na ognisko.
- Camping nr 160 „Harenda 51b – camping zlokalizowany na zboczu Gubałówki.
- Camping Zakopane Willa Skoczek – na ogrodzonym terenie znajduje się m.in. duży ogród do zabaw dla dzieci.
Miejsca, które warto zobaczyć
Tak, jak już wspominaliśmy w Tatrach do zobaczenia jest masę ciekawych miejsc. Z pewnością doskonale o tym wiesz, jeśli kochasz podróże i miałeś okazję już nie raz być w omawianej okolicy. Mimo to, pozwól, że poniżej wymienimy miejsca, które naszym zdaniem warto zobaczyć, decydując się na wyprawę kamperem. Mamy wrażenie, że kilka z naszych koncepcji może Ci się spodobać.
- Morskie Oko – jeśli wyjedziesz o wczesnej godzinie, możesz liczyć na postój w komfortowym miejscu. Całkiem nowo powstały parking może być miejscem postoju Twojego kampera podczas całego urlopu. Warto wówczas zaplanować sobie plan wycieczki, w której nasze punkty do zwiedzenia będą zlokalizowane blisko tego miejsca. To też dobra okazja do tego, żeby nie przemieszczać się kamperem co kilka godzin, lecz pozwolić sobie na wytchnienie.
- Przełęcz Szpiglasowa – z tego miejsca zobaczysz jedne z najbardziej efektownych tatrzańskich panoram.
- Przełęcz nad Łapszanką – malowniczy widok na Tatry Bielskie i Tatry Wysokie.
- Punkt widokowy Salamandra – możesz zostawić kamper na parkingu w Gubałówce.
- Buturowy Wierch – mało zatłoczony punkt widokowy, gdzie niemal każde zrobione zdjęcie wygląda, jak pocztówka. Możesz tu również spotkać przyjazne owieczki.
- Droga nr 49 w Jurgowie – idealny etap wycieczki dla kampera. Gdyby paliwo było za darmo, dla pięknych widoków można byłoby podróżować tędy bez końca.
- Punkt widokowy Antałówka – mimo, że jest to miejsce zlokalizowane w samym mieście, to możesz liczyć na niewyszukane widoki na Tatry. Polecamy szczególnie osobom, które nie do końca mają ochotę się wspinać na wyższe i wymagające partie gór.
- Orla Perć – najbardziej wymagający szlak w Tatrach
- Nosal – o zdobycie tego szczytu mogą pokusić się osoby, które zaczynają swoją przygodę z górami.
- Czerwone Wierchy – wymagające szczyty. Naszym zdaniem zdecydowanie radzimy udać się tam na jesień.
- Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska – w pobliżu bardzo dużo parkingów, również dla kamperów.
- Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy
Przy okazji warto dodać, ze Tatrzański Park Narodowy ma w planach stworzenie tzw. kamper parku, który byłby wybudowany z myślą o kierowcach domów na czterech kółkach.
Tatry kamperem – akweny wodne
Oprócz wspomnianego wyżej Morskiego Oka, poniżej wypisaliśmy także kilka godnych do zobaczenia jezior i wodospadów w pobliżu Zakopanego.
- Wodospad Siklawa – największy polski wodospad
- Czarny Staw Gąsienicowy – jezioro polodowcowe, położone na wysokości 1624 m n.p.m.
- Czarny Staw pod Rysami – wyprawę warto rozpocząć ze schroniska PTTK Morskie Oko.
- Zmarzły Staw Gąsienicowy – zimą jezioro zamarza aż do samego dna.
- Zielony Staw Gąsienicowy – góralskie legendy głoszą, że pierwotnie mówiono o nim „Suczy Staw”, ponieważ nieopodal żył zły pies, który kaleczył owce i został utopiony właśnie w tym akwenie.
- Wodospad Siklawica – ciekawostką jest fakt, że wodospad bardzo upodobał sobie św. Jan Paweł II.
- Czerwony Staw Pańszczycki – „czerwony”, ponieważ znajdująca się w nim woda ma czerwoną barwę, która wynika ze znajdujących się tam sinic barwiących kamienie na dnie stawu.
Gdzie jeszcze kamperem w Tatry?
Wyjazd w górskie tereny kamperem może być niesamowitą przygodą, natomiast decydując się na podróż z dziećmi, przede wszystkim to o ich komfort powinieneś zadbać. Wysokie szczyty i wymagające szlaki nie zawsze zdadzą w tym przypadku egzamin. Dlatego dodatkowo, poniżej postanowiliśmy wypisać kilka atrakcji rekomendowanych dla najmłodszych pasażerów kampera.
- AquaPark w Zakopanem
- Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego
- Myszogród
- Największa Papugarnia Egzotyczna w Zakopanem
- Muzeum Oscypka w Zakopanem
- Plac zabaw w Parku Miejskim im. Piłsudskiego.
Przeczytaj także: Gdzie kamperem z dziećmi? (Polska)
Dodaj komentarz