Coraz częściej słyszysz o modzie na caravaning, a może Twój znajomy mówi o sobie „caravaningowiec”? Zastanawiasz się, co to właściwie znaczy i czy samemu nie spróbować? Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję. Zebraliśmy tu najistotniejsze wiadomości, kilka porad oraz fakty i mity dotyczące caravaningu. Sprawdź koniecznie, czy ta forma turystyki nie jest, aby stworzona dla Ciebie. A jeśli nie… cóż, na Mazurach czeka jeszcze wiele innych atrakcji.
- Caravaning – co to jest?
Czym jest caravaning? To coraz popularniejsza forma turystyki polegająca na podróżowaniu samochodem z przyczepą kempingową lub kamperem. W czasie takiej wyprawy bazą noclegową i żywieniowa jest właśnie nasz „dom na kółkach”. Jeśli wsłuchać się w głosy miłośników caravaningu, to także najlepszy sposób na samodzielne odkrywanie świata i podróżowanie na własnych warunkach.
- Czy caravaning jest dla mnie?
Jeśli cenisz sobie wolność i niezależność, a przy tym chcesz w spokoju cieszyć się pięknem i przyrodą nowo poznanych miejsc, caravaning zdecydowanie jest tym, czego powinieneś spróbować. Własny dom na kółkach pozwoli Ci podróżować w swoim tempie, decydować o tym, gdzie, i na ile, zatrzymasz się po drodze. W trakcie podróży sam decydujesz, czy pozostajesz na z góry ustalonym szlaku, czy zbaczasz z niego, żeby poznać nowe lokalizacje i ludzi. To właśnie poczucie swobody i szansa na przeżycie przygody sprawia, że caravaning zyskuje coraz większą liczbę zagorzałych zwolenników.
Zanim jednak wynajmiesz lub kupisz swojego pierwszego kampera, zastanów się i szczerze odpowiedź na kilka pytań. Czy jesteś w stanie zrezygnować z wygody i komfortowych warunków, jakie oferują hotele? Czy na pewno nie przeszkadzałoby Ci spędzanie urlopu w samochodzie? I czy jesteś gotów zmierzyć się z nieprzewidzianymi przeszkodami, wiedząc, że w tym czasie mógłbyś wylegiwać się na mazurskiej plaży lub najspokojniej w świecie łowić ryby?
Caravaning jest wspaniałą formą turystyki dla tych, którzy lubią odkrywać i sprawdzać się w trudnych sytuacjach. Jeśli preferujesz spędzanie urlopu w komfortowych warunkach, plany o własnym kamperze odłóż na kiedy indziej.
- Czy caravaning jest bezpieczny?
Wyruszając na urlop, nikt raczej nie zakłada czarnego scenariusza, warto jednak pamiętać, że wypadki chodzą po ludziach. Tym bardziej że wielu nieprzyjemności jesteśmy w stanie uniknąć, jeśli przed wyjazdem poświęcimy czas na odpowiednie przygotowanie.
Jeśli zdecydujesz się na caravaning, swojego pierwszego kampera zapewne wynajmiesz. Pamiętaj, żeby koniecznie zwracać wówczas uwagę na oznakowanie auta, zwłaszcza jego wysokości. W przeciwnym wypadku będziesz miał spore problemy z pokonaniem niektórych tunelów, mostów czy wjazdem na parkingi podziemne. Jeśli nie dopilnujesz tej kwestii, możesz utkną
, a to wiąże się z wysokimi kosztami, nie tylko naprawy kampera, ale także jego wyciągnięcia. Istotna jest także szerokość pojazdu, na przykład przy parkowaniu lub w czasie jazdy po wąskich uliczkach miast.
Kampery są bardzo ciężkie, zwłaszcza jeżeli dodatkowo obciążone są pasażerami i bagażem. Dlatego szczególną ostrożność należy zachować przy pokonywaniu progów zwalniających, kolein czy nierówności terenu. Pamiętać trzeba także o tym, że kampery, tak jak autobusy, zarzucają przy skręcaniu.
Jadąc kamperem, nie będziesz miał możliwości korzystania z lusterka wewnętrznego. Pamiętać więc należy o utrzymywaniu bezpiecznej odległości od innych pojazdów, w czym bardzo pomocne są lusterka zewnętrzne.
Przed wyruszeniem należy koniecznie zabezpieczyć bagaż. Wszystkie przewożone rzeczy powinny znaleźć się w specjalnych schowkach. Zadbać trzeba także o odpowiednie rozlokowanie ciężaru. Najcięższe przedmioty powinny zostać ulokowane najniżej, pomaga to w zachowaniu stabilności podczas jazdy.
- Caravaning – jak się przygotować?
Kamper zabierze Cię tam, gdzie chcesz, pod warunkiem, że wcześniej Ty zadbasz o niego. Przed wyruszeniem na wyprawę koniecznie sprawdź jego stan techniczny (stan silnika, opon i karoserii oraz sprawność hamulców).
Kolejnym krokiem powinno być dokładne sprawdzenie wyposażenie kampera. Obowiązkowo sprawdzić należy:
- szczelność okien
- stan instalacji gazowej
- stan instalacji wodnej
- mocowanie szafek kuchennych
- mechanizm rozkładania łóżek
Wyzwaniem będzie także zaplanowanie pierwszej trasy. Na szczęście w całej Polsce, w tym oczywiście także na Mazurach, na caravaningowców czekają pola kempingowe. Przed wyruszeniem na nie warto jednak sprawdzić wysokość opłat, jakie w tych miejscach obowiązują i koniecznie dopisać je do swojego budżetu.
Kompletowanie bagażu na pierwszą podróż kamperem także jest wyzwaniem, które niektórzy porównują do małej przeprowadzki. Zaawansowani miłośnicy caravaningu radzą, żeby zrezygnować z walizek, a zamiast nich używać kartonów tej samej wielkości. Ten sposób pomaga w maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni na bagaże.
Wśród rzeczy, które spakujemy na podróż, nie może zabraknąć dobrze zaopatrzonej apteczki i latarki z dodatkowym zestawem baterii. Warto zaopatrzyć się także w pościel i buty, które będziemy wykorzystywać jedynie wewnątrz kampera. Podsumowując: wyruszając na swoją pierwszą wyprawę, przygotuj się tak, żeby być gotowym na wszystko.
- Caravaning – mity i stereotypy
Na temat caravaningu wiele osób ma swoje własne wyobrażenia. Jak to często bywa, nie wszystkie one są prawdziwe. Dlatego warto przyjrzeć się niektórym obiegowym opiniom i sprawdzić, ile jest w nich racji.
Dość często można się spotkać ze stwierdzeniem, że caravaning to rozrywka dla starszych osób. Jest w tym trochę prawdy, gdyż ludzie w różnym wieku decydują się na podróże kamperami. Jednak z całą pewnością caravaning nie jest zdominowany przez osoby w podeszłym wieku. Przekonać się o tym można parkując na polu kempingowym, gdzie biwakują małżeństwa z dziećmi, paczki znajomych, emeryci i młode pary.
Czy caravaning jest dobry tylko na lato? Wiele osób, zwłaszcza tych, które nie jeżdżą kamperem, sądzi, że tak. Tymczasem wiele nowoczesnych pojazdów przygotowanych jest na przetrzymanie srogich mrozów. Na swoim wyposażeniu posiadają m.in. wydajne ogrzewanie, izolację ścian, a nawet podgrzewane podłogi. Takim kamperem można śmiało wybrać się w trasę choćby i zimą.
Czy da się odpocząć na kampingu? Jedni uważają, że tak, inni z kolei są przekonani, że nie. O tym, czy caravaning będzie dla nas relaksem, czy udręką decydują różne czynniki, o których pisaliśmy wcześniej. Warto jednak pamiętać, że dysponując własnym kamperem, możemy unikać zatłoczonych miejsc i parkować tam, gdzie nam się podoba (o ile oczywiście jest to dozwolone). Osoby, które bez żalu zrezygnują z wygodnej łazienki na rzecz ciszy, spokoju i niezależności, mogą wspaniale wypocząć, podróżując kamperem.
Karawaning ma swoich zwolenników, ale także przeciwników. Bez wątpienia nie jest to forma turystyki, która spodoba się wszystkim. Jeśli jednak jesteś zainteresowany podróżowaniem na własnych warunkach, nęci Cię odkrywanie nowych miejsc, a niedogodności związane z wielogodzinną jazdą samochodem nie są Ci straszne, zdecydowanie powinieneś spróbować.
Dodaj komentarz