Wiele już kwestii poruszaliśmy dotyczących wyjazdów kamperem. Na naszym blogu znajdziecie sporo treści, które pomogą Wam zdecydować, gdzie warto wybrać się polecanym przez nas środkiem lokomocji. Góry, Mazury, Chorwacja, Włochy – każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brakuje też poradników ułatwiających planowanie podróży.
Tym razem jednak chcielibyśmy skupić się na kilku niezbędnych informacjach, ciekawostkach oraz statystykach, o których wiedzieć powinien każdy zapaleniec caravaningu przed zdecydowaniem się na wynajem kampera.
Wynajem kamperów – zmiana nastawienia
Dziś w kraju nad Wisłą niemal każdy wie, co to jest kamper. Na pewno ogromny wpływ na taki stan postrzegania miała amerykanizacja polskiego społeczeństwa po 1989 roku. Nie ma co ukrywać, że w latach 90. oraz na początku XXI wieku nasz kraj zachłysnął się gadżetami, które były powszechnie dostępne za oceanem, a w Polsce dla większości ludzi były jedynie drogim marzeniem.
Od przemiany gospodarczej minęło już jednak 33 lata. Ponad trzy dekady sprawiły, że nasze przyzwyczajenia znacznie się zmieniły, co obrazują poniższe statystyki.
Wzrost zainteresowania usługami wypożyczalni samochodów kempingowych
Ostatnie lata w Polsce to wzmożony wzrost zainteresowania caravaningiem. Najbardziej na popularności wynajem kamperów zyskał w okresie pandemii, kiedy urlopowicze szukali alternatywy w stosunku do dotychczas spędzanego czasu wolnego. Ogólnoświatowy wirus sprawił, że niektórzy Polacy stwierdzili, że taka forma wypoczynku nie musi być planem B, lecz może stać się pierwszym wyborem. Według danych opublikowanych przez Związek Przemysłu Motorniczego w pierwszym kwartale 2021 roku, w Polsce kupiono 413 nowych kamperów – o 156% więcej niż w tym samym czasie w 2020 r. W tym samym okresie wzrosło także zainteresowanie kupnem przyczep kempingowych – większe zainteresowanie o blisko 160%.
Znacznie większy popyt można także zauważyć w przypadku zakupu kamperów używanych, które sprowadzane są z zagranicy. Pierwsze trzy miesiące ubiegłego roku to około 65% więcej importowanych samochodów campingowych niż w 2020 r.
Jak sytuacja wygląda w Europie?
Równie dobrze, a nawet lepiej, ponieważ w 2021 roku łącznie kupiono blisko 240 tys. nowych kamperów i przyczep kempingowych, czyli ponad 10% więcej niż w 2019 r.
Polecamy: Spontaniczny wyjazd kamperem na Mazury
Wynajem kampera – czyli slow life i eko
Kultywowana coraz częściej przez społeczeństwo kultura slow life doskonale wpisuje się w charakterystykę caravaningu. Wynajem kamperów lub przyczep kempingowych sprowadza się do tego, że nie musimy martwić się, czy znajdziemy hotel w dogodnej okolicy, o miejsce parkingowe oraz czy nie zaszkodzi dzieciom jedzenie podane przez lokajów w danym ośrodku wypoczynkowym. Używając samochodów campingowych masz na urlopie to, czego rzeczywiście potrzebujesz. To sprawia, że Twoje wakacje zyskują charakter przygody podczas, której nie zaprzątasz sobie głowy m.in. tym, czy telewizor wiszący na ścianie spełnia najwyższe standardy. Kamper pozwala także na luźniejsze planowanie wyjazdu. Zawsze możesz zmienić swój cel i masz większą możliwość w podejmowaniu spontanicznych decyzji. To zabezpiecza Cię przed niepożądanymi sytuacjami – np. nawet jeśli pogoda sprawia figle, nie trudno o zdecydowanie się na wyprawę w inny region.
Ponadto niemiecki Instytut Badań nad Energią i Środowiskiem dowiódł, że wymieniając samolot na kamper możesz przyczynić do obniżenia emisji Co2 nawet o 33%.
Samochody campingowe – to nie zwykłe osobówki
Każda wypożyczalnia kamperów zyskuje w Europie na popularności i zdecydowanie powodem takiego obrazu sytuacji nie jest moc silnika, czy ekskluzywność pojazdu, lecz możliwości noclegu np. podczas urlopu i odkrywanie pięknych miejsc w prosty sposób. Skąd takie wnioski? Ponownie podpowiedziały nam co nieco statystyki. Otóż na starym kontynencie w I kwartale 2022 r. sprzedaż nowych samochodów osobowych spadła o ponad 10%. To spory spadek, patrząc na wcześniej przytoczone przez nas statystyki na temat wzrostu sprzedaży kamperów.
Ten spadek zainteresowaniem samochodami osobowymi pokazuje nam również, że ludzie wolą zainwestować w zupełnie inne dobra niż choćby dekadę temu.
Wynajem kamperów – statystyki
Zainteresowanie związane z kupnem kampera stale rośnie. Nasuwa się zatem pytanie, czy podobna sytuacja ma miejsce, jeśli chodzi o wynajem tego typu pojazdów. Poniższe statystyki powinny nieco nakreślić Ci odpowiedź na to pytanie.
- Około 66% Polaków chce spróbować podróży kamperem
- Wartość rynku (kamper i przyczepy kempingowe) rosła w 2021 roku w tempie 13%
- Podróżowanie kamperem poleca 90% ludzi, którzy mieli okazję korzystać z takich usług
- W 2021 r. w Polsce zarejestrowano dwa razy więcej kamperów niż w 2021 r.
Naszym zdaniem znaczny wzrost popytu na zakup kampera oraz podniesienie wartości rynku tego segmentu już w dużej części może potwierdzać fakt, że wynajem kampera lub przyczepy kempingowej z każdym miesiącem także zyskuje na popularności.
To co może martwić to jeszcze niski brak świadomości polskiego społeczeństwa odnośnie kosztów związanych z wynajmem kamperów np. na wakacje, o czym pisaliśmy tutaj: Kamperem w Bieszczady. Otóż z badań przeprowadzonych przez Maison & Partners zasmakować przygody kamperem pragnie aż 2/3 polskiego społeczeństwa Niestety do tej pory, z takiej formy wypoczynku skorzystał, około co 7 Polak.
Przeczytaj także: 4 powody – dlaczego warto spędzić wakacje w kamperze
Ciekawostki na temat kamperów
Klasa pojazdu
Popularność na rynku kamperów sprawiła, że przed wynajmem określa się klasę pojazdu. Dzięki temu zanim wynajmiesz samochód kempingowy możesz zdecydować się na jakim wyposażeniu i technologii kampera Ci zależy.
Wymarzone wakacje z prawo jazdy kategorii b
Jeśli jeszcze nie wiesz, to uspokajamy, nie musisz robić dodatkowych opłat i kursów, które pozwolą Ci na legalne poruszanie się kamperem. Prawo jazdy kat b w zupełności wystarczy w Polsce do prowadzenia wymarzonego kampera o masie do 3,5 tony. Dobra informacja – znaczna część wynajmowanych kamperów w naszym kraju, to samochody o masie do 3500 kg.
Najczęściej wybieramy kraje południowe
Polacy pragną ciepła, dlatego obywatele kraju nad Wisłą najczęściej wyjeżdżają za granicę do południowej Europy. Ich celem podróży są takie kraje jak: Włochy, Francja, Chorwacja, Hiszpania, czy Portugalia. Warto jednak zwrócić uwagę, że coraz większym uznaniem wśród polskich fanów caravaningu cieszą się państwa skandynawskie m.in. Szwecja i Norwegia.
Rodzaje kamperów
Kampery półzintegrowane
Są to kampery najczęściej dla dwóch, czterech lub pięciu osób. Jest to mniejszy typ kampera od pojazdów zintegrowanych. Znajdziesz tu m.in. zmniejszoną przestrzeń sypialną oraz brak miejsca nad szoferką. To jednak ma też swoje zalety, ponieważ samochody campingowe tego typu zużywają mniej paliwa i można nimi jechać szybciej. Kampery półzintegrowane nie mają także alkowy nad kabiną kierowcy, dzięki czemu przejazd przez większość dróg z tunelem i wiaduktem nie będzie stanowić problemu.
Kampery zintegrowane
Polecane dla osób, które podczas podróży przede wszystkim cenią sobie komfort i wygodę. Zaletami w tego typu kamperach na pewno są oryginalne wnętrza, które często wyróżniają się oryginalnymi rozwiązaniami. Każdy w takim pojeździe bez problemu znajdzie swoją przestrzeń wypoczynkową, którą dostosuje do własnych preferencji. Główną wadą tego typu kamperów jest ich mniejsza ładowność bagaży niż w pozostałych modelach.
Kampery alkowa
Idealne do podróżowania dla osób nastawionych na wycieczkę kamperem w większej ekipie. Wadą tego typu samochodów jest niewykorzystana kabina kierowcy oraz wysokość pojazdu, która uniemożliwia przemieszczanie się nim pod niektórymi tunelami. Kampery alkowa zużywają też więcej paliwa niż np. kampery półzintegrowane. Chętnie skorzystamy jednak z tego typu pojazdu, ponieważ jego wynajem jest tańszy. Ponadto omawiany typ samochodu campingowego jest szybszy i bardziej zwrotny od wymienionych wyżej. Dużą zaletą alkowy jest także niepowtarzalny komfort jeśli chodzi o miejsca do spania – posiadają bardzo wygodne łóżka.
Warto przeczytać: Magiczne miejsca, które warto odwiedzić kamperem
Wynajem camperów w popkulturze
Rosnące zainteresowanie podróżami kamperem w Polsce i na świecie sprawiają, że trudno pominąć ich istnienie w fabułach niektórych filmów.
Oto przykłady ekranizacji, w których „wystąpił” kamper
- „Dom na kółkach” – prod. z 2012 r.
- „Paul” – prod. z 2011 r.
- „Millerowie” – prod. z 2013 r.
- „RV: Szalone wakacje na kółkach” – prod. 2006 r.
- „Capitan Fantastic” – prod. 2016 r.
- „About Schmidt” – prod. 2002 r.
Kampery Campu
Planujesz wyjazd na kilka dni? Potrzebujesz wytchnienia od obowiązków? Przeżyj niezapomniane wspomnienia dzięki campu. Skontaktuj się z nami telefonicznie 48 573 112 488 lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej – kontakt@campu.pl
Szczegóły kampera oraz kalendarz rezerwacji dostępne są na stronie Kamper Laika Kosmo F261
Dodaj komentarz